Na našej ceste zo severu Nórska na súostrovie Lofoty sme si spravili malú odbočku na ostrov Senja. Je to druhý najväčší nórsky ostrov a leží za severným polárnym kruhom. V lete tu preto možno pozorovať polnočné slnko a v zime zase polárnu žiaru. Senja je skvelým miestom aj pre všetkých, ktorí radi rybárčia. To však rozhodne nie je náš prípad. My sme sa na ostrov vybrali za turistikou a krásnou prírodou Národného parku Ånderdalen.

anderdalen-01

 

Objavte jazero Åndervatnet 

Väčšina návštevníkov ostrova Senja sa vydáva na jeho drsné a nehostinné západné pobrežie, ktoré ponúka úchvatné výhľady. My sme sa rozhodli „ostať pri zemi“ a spraviť si len kratšiu túru k jazeru Åndervatnet. Štartovali sme od parkoviska situovaného hneď oproti kempingu Tranøybotn. Podľa značiek na začiatku chodníka to k jazeru Åndervatnet mala byť 6-kilometrová túra. V skutočnosti sme prešli 7,5km. Chodník bol veľmi dobre značený. Stratiť sa tu jednoducho nedá. Terén bol podmáčaný a na mnohých miestach chodník prechádzal cez močiar. Vďaka dreveným lávkam z dosák však nebol problém tieto problematické miesta prekonať.

anderdalen-02

Ak sa niekedy tiež vyberiete na túru k jazeru Åndervatnet, rozhodne odporúčame vydať sa na ňu vo vode odolných topánkach. Chôdza po podmáčanom teréne nám pripomínala chôdzu po špongii nasiaknutej vodou. Každý krok sprevádzal smiešny čvŕkajúci zvuk. Často si bolo treba hľadať vlastnú cestičku pomedzi mláky a močariny, na ktoré sa chodník miestami menil. O čo menej teda bola túra fyzicky náročná, o to viac sme si precvičili mozgové závity pri hľadaní vhodného miesta pre ďalší krok. Napriek tomu sa nám túru podarilo absolvovať bez toho, aby sme sa príliš premočili alebo zablatili.

Počas túry nás milo prekvapila úroveň služieb turistom. Približne na pol ceste k jazeru Åndervatnet sme natrafili na odpočívadlo, na ktorom unavený turista nájde okrem stola s lavicami a ohniska aj poriadne zásoby narezaného suchého dreva. Nechýbal ani čajník, keby ste si náhodou ten svoj zabudli vziať so sebou.

anderdalen-04

Pri jazere Åndervatnet stojí turistická chatka, ktorá nastavila latku našich očakávaní poriadne vysoko. Chatka je voľne prístupná. Je plne vybavená na to, aby ste tu strávili príjemnú noc alebo sa schovali pred nepríjemným počasím. Využívajú ju najmä turisti, ktorí sa vydávajú na viacdňovú túru naprieč národným parkom k západnému pobrežiu ostrova Senja.

anderdalen-06

anderdalen-05

 

Užite si prírodu

Túru k jazeru Åndervatnet sme si užili naplno. Mali sme nádherné počasie. Obloha bola modrá, slniečko svietilo a dokonca aj hrialo. Viem, že tu v miernom pásme to považujeme za samozrejmé. Avšak za severným polárnym kruhom slniečko hreje len málokedy, a preto si to treba náležite užiť.

anderdalen-08

Užívali sme si tiež nádherné výhľady, ktoré sa nám po ceste naskytali. Hoci sme prechádzali rovinatou krajinou, výhľady boli jedinečné. Po prvýkrát v živote sme si uvedomili, že za krásnymi výhľadmi sa človek nemusí nevyhnutne škriabať na hory.

anderdalen-09

Keďže sme už mali plány na ďalšie dni, rozhodli sme sa neostávať na noc v chatke pri jazere Åndervatnet, ale vrátiť sa späť k autu (ak sa vy rozhodnete inak, všetky informácie o turistických chatkách nájdete na stránke Norwegian Trekking Association).

anderdalen-07

Počas našej cesty po Nórsku sme väčšinu času kempovali na divoko a rozhodli sme sa tak spraviť aj tentoraz. Trochu unavení po 15-kilometrovej túre sme opustili národný park a len pár kilometrov od štartovacieho bodu túry sme našli romantické miesto na zakempovanie. Auto sme zaparkovali pri pláži a stan sme postavili v lesíku neďaleko. Potom sme hodnú chvíľu prehovárali úplne mokré drevo, aby horelo. Nebola to jednoduchá úloha, ale bolo nám chladno, museli sme uspieť. Okrem toho sme aj celkom vyhladli.

anderdalen-10

Keďže ohník sme si v Nórsku nerozkladali až tak často, využili sme túto príležitosť na zdecimovanie železných zásob z domu. Automaticky sme vytiahli slaninu, chlieb a cibuľu. Mňam.

anderdalen-11

 

Pozrite si video

Nuž a na záver pridávame ešte krátke video z túry, prostredníctvom ktorého sa môžete aspoň na chvíľu preniesť na nádherné miesta Národného parku Ånderdalen.

 

2 thoughts to “Národný park Ånderdalen: Keď sa kvôli výhľadu netreba štverať na kopec

 • Peter Soroka

  Vdaka za super tip. Prave sme sa vratili so synom zo severneho Norska ( Tromso, Senja, Anderdalen ) Nemali sme uplne slnecne pocasie, trochu aj prsalo. Ale je to krasne tura. No a k chate niet co dodat. Nam sa tam podarilo aj prespat, kedze tam nikto nebol. Krasny zazitok. Este raz vdaka. Peter

  Odpovedať
  • vistatravellers

   Ahoj Peter. Dakujeme pekne za spatnu vazbu. Sme radi, ze sa aj Vam tura pacila a, ze sme inspirovali.

   Odpovedať

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *